Dopravní podnik hlavního města Prahy, akciová společnost
den otevřených dveří v provozovnách Kačerov (autobusy, metro)

Jako již každoročně s výjimkou povodňového roku 2002 i letos připravil Dopravní podnik hlavního města Prahy, a. s. Den otevřených dveří. Tentokrát se otevřely brány autobusové garáže Kačerov a depa metra tamtéž. Tyto dva cíle spojovala zvláštní autobusová linka. V rámci tramvajového provozu byla zdarma otevřena vozovna Střešovice, kde sídlí Muzeum MHD, s výstavkou několika typů tramvají od starých až po nejnovější.


Autobusová linka jezdící mezi Kačerovem, garáží a depem jezdila plná. / foceno: 20.9.2008


Autobusová linka jezdící mezi Kačerovem, garáží a depem jezdila plná. / foceno: 20.9.2008


Autobusová linka jezdící mezi Kačerovem, garáží a depem jezdila plná. / foceno: 20.9.2008

V objektu autobusových garáží Kačerov byla připravena výstava všech provozovaných autobusů společnosti od Karos přes SORy po minibusy Ikarus. Velký zájem vzbudily zvláštní autobusy určené pro přepravu invalidních občanů.


Odstavné plochy autobusové garáže zůstaly uzavřené, chránila je ochranka. / foceno 20.9.2008


Den otevřených dveří. / foceno: 20.9.2008

Zvláštní dopravu zajišťovalo v polookružní trase deset autobusů na lince interně označené jako 775.

Linka 775
Kačerov - Garáže Kačerov - Garáže Kačerov I. - Depo Kačerov - Kačerov
interval linky celodenně 5 minut, provoz řízen dispečersky
(hlášení si můžete poslechnout níže)


V některých nepřístupných prostorách se nacházely i odstavené autobusy. / foceno 20.9.2008

Patrně daleko větším lákadlem bylo ale asi depo metra Kačerov. Soudě dle toho, že v tomto areálu bylo značněji plno a živěji. Nejen v autobusových garážích, ale i zde se představil Hasičský záchranný sbor Dopravního podniku (podrobněji s více fotkami /jejímiž autory jsem já/ si můžete přečíst na přímo webu hasici.usti.txt.cz).


Odstavené jednotky metra M1 v depu. / foceno 20.9.2008


Odstavená souprava metra 81-71 v depu. / foceno 20.9.2008


Vystavený vůz označený textem Pohotovost. / foceno 20.9.2008


Setkání generací... / foceno 20.9.2008


Jo jo, to byly časy, vzpomínáte?. / foceno 20.9.2008


Precizně odstavené soupravy v nepřístupném prostoru depa (za páskou). / foceno 20.9.2008


Vystavené hasičské vozy požárníků z Kačerova. / foceno 20.9.2008


Technika je technika. / foceno 20.9.2008

Své brány otevřela také jinak neviditelná technická základna metra, která předvedla svojí aoučasnou techniku zajišťování údržby tunelů a stanic pražského metra. Podobné vozy brázdí všechny trasy podzemky.


Technika je technika. / foceno 20.9.2008


Vážení řidiči, fotit si Vás můžeme! Nefotíme totiž Vás, ale vůz! / foceno 20.9.2008

Tohle je docela zajímavé upozornění odboru Zabezpečení provozu. Píše se v něm, že... Ostatně si to můžete přečíst, je to dost čitelné. Snad si tohle přečetli všichni řidiči, kteří nám usnadní náš koníček! Přeci jen nefotíme je, ale techniku!


Dispečeři v autobusové garáží Kačerov předvedli řízení provozu. / foceno 20.9.2008

Poměrně zajímavý byl koutek, kde opravdoví dispečeři vysvětlovali a hovořili o svojí práci. Zaujal mě i jeden dotaz jednoho pána ve středním věku. Dotazoval se na to, zda musí řidič znát místopis ulic pro případ náhrady tramvajové dopravy. Stalo se mu totiž prý, že vypadl tramvajový provoz, po pár minutách přijel autobus, který ale na místě zhruba 15 minut čekal a pak se teprve za pomoci dispečerů vydal na trasu.

"Neznám konkrétní situaci. Řidiči nemusí znát místopis ulic. Pokud to neví, dispečer ho navede. Pokud ovšem mezitím došlo k nehodě, kde jsou čtyři zranění, je pro mě jako pro dispečerku prvořadé zajištění téhle mimořádné události a je mi ukradené, že někde nejezdí tramvaje. V tu danou chvíli řeším životy lidí a ne stojící cestující. Pokud řidič neví a řekne to, snažíme se ho navést, protože ho díky dnešní technice vidíme na svých mapách," řekla milá dispečerka. 

A má pravdu. Pokud je někde nehoda se zraněnými, je prvořadé postarat se o zraněné a pak řešit další náležitosti. Shodou okolností o pár dní později jsem onu dispečerku viděl u nehody Citybusu linky 170, jehož řidič dostal patrně infarkt. 

Nejen před ni, ale i před ostatními dispečery smekám a přeji jim mnoho zdaru v jejich práci!


Odpoledne byl již posilován provoz jen v trase Depo Kačerov - Kačerov vzhledem k náporu návštěvníků. / foceno 20.9.2008


Kačerov. Konečná zastávka, prosíme, vystupte! / foceno 20.9.2008

Nicméně si myslím, že bylo možné poodhalit roušku zázemí ještě víc. Jenže tentokrát se to jaksi nepovedlo. Nebýt metra, tak jsem asi litoval toho, že jsem do Prahy vůbec jel. Opravdu!


...a zpět do běžného každodenního ruchu velkoměsta... / foceno 20.9.2008

Den otevřených dveří úderem 16:00 skončil. Měl své klady i zápory, nicméně už nyní se těším na příští. Snad bude lepší, než ten patřící roku 2008

Dan Rodina se ve Fotopostřezích podělil o fotky z tramvajové vozovny Střešovice, kam jsem se z časových důvodů nedostal. Mrkněte na to!

Poslechněte si seznam všech zastávek, které se v e zvláštních autobusech hlásily (pořízeno 20.9.2008):

--> Příští zastávka Garáže Kačerov. GONG Garáže Kačerov, příští zastávka Garáže Kačerov jedna. GONG Garáže Kačerov jedna, příští zastávka Depo Kačerov. GONG Depo Kačerov, příští zastávka Kačerov. GONG Kačerov, přestup na metro C, konečná zastávka, prosíme, vystupte.


Aktualizováno: 24.12.2008
© Filip Vlček 2005 - 2009