Dopravní podnik hlavního města Prahy, akciová společnost
červenec 2006 - zřícení domu ve Vodičkově ulici

Vodičkova ulice je uzavřena

Dopravní řešení během výluky křižovatky Ohrada

Katastrofa pro tramvajovou dopravu. Ve Vodičkově ulici se v neděli ráno zřítil dům v rekonstrukci. Tramvajová doprava, která je již tak paralyzovaná probíhajícími letními výlukami, se tak ještě více zkomplikovala.

Náhradní doprava není zavedena

Hned od pádu domu v 7.15 se podařilo do systému MHD vnést jakýsi pořádek. Dispečeři se vyznamenali a dotčené tramvajové linky se dostávají do objízdných tras. Vzhledem k probíhající výluce křižovatky Ohrada však na úkor některých úseků. Zrušené linky číslo 9 a 10 (ne kvůli zřícenému domu) nahrazují zvláštní tramvajové linky číslo 30 a 39. Kvůli neprůjezdnosti Václavského náměstí jsou tyto linky vedeny z Karlova náměstí přes I.P.Pavlovu a Náměstí Míru na Floru.

Zastávka mimo provoz

Zastávky tramvajové dopravy v přerušeném úseku zejí prázdnotou.

Zastávka mimo provoz

Návaznost se podařilo z linek NAD X-16 a X-19 obnovit až odpoledne od 15.00, kdy se objevila souhrnná informace na zastávkách, a to jen ve směru do centra. Někteří tramvajáci cestující vysazují v zastávce Flora, jiní je vezou až do smyčky. Odklonem jsou nuceny jezdit linky číslo 3, 14, 19, 24, 30 a 39, navíc pak ještě řada nočních linek. Odpoledne je již vše zaběhnuté. Nadále se však o odklonu linky dozvídáme od řidičů.

Čtrnáctka obvyklou trasu objížděla okolo Tesca na Národní třídě

V problematické lokalitě na Olšanských hřbitovech se podařilo částečně obnovit návaznost na náhradní dopravu. Tramvajové linky číslo 30 a 39 jsou vedeny z Řep původní trasou a přes Karlovo náměstí, I.P.Pavlovu a Náměstí Míru jedou na Floru. Odtud pokračují s cestujícími přes smyčku Olšanské hřbitovy do nástupní zastávky linky číslo 5. Sem byly prodlouženy linky X-16 a X-19 ve směru z Želivského. Linky pak zajíždí ve směru z centra do prostoru tramvajové zastávky.

Zvláštní linka tramvaje u Tesca

Tramvajová linka číslo 39, dříve ukončená objezdem v Olšanech je nyní ukončena na smyčce Olšanské hřbitovy. Podobně je na tom linka číslo 30, která jezdí v této lokalitě v běžném provozu v protisměru linky číslo 39.

Zvláštní linka tramvaje u Tesca

Od pondělí je provoz organizován stejně jako v neděli:
Linka 3:

Levského - … - Karlovo náměstí – Lazarská – Národní divadlo – Staroměstská – Čechův most – Strossmayerovo náměstí – Vltavská - … - Lehovec

Linka 14:
Sídliště Barrandov - … - Karlovo náměstí - Lazarská – Národní divadlo – Staroměstská – Čechův most – Strossmayerovo náměstí - … - Vozovna Kobylisy
Linka 19:
Kubánské náměstí - … - Hlavní nádraží – Dlážděná – Masarykovo nádraží – Těšnov – Vltavská – Strossmayerovo náměstí – Čechův most – Malostranská – Újezd - … - Kotlářka
Linka 24:
Radošovická - … - Albertov – Výtoň – Palackého náměstí – Národní divadlo – Staroměstská – Čechův most – Strossmayerovo náměstí – Vltavská – Těšnov – Florenc - … - Ládví

Chaotické dopravní řešení na vývěsce zastávkového označníku na Olšanských hřbitovech

Linky 30 a 39:
Sídliště Řepy - … (po původní trase, linka 30 přes Palackého náměstí, linka 39 přes Újezd a Národní divadlo) – Karlovo náměstí – I.P.Pavlova – Náměstí Míru – Vinohradská vodárna – Flora – Olšanské hřbitovy a zpět

Náhradní autobusová doprava v oblasti Žižkova a Palmovky zůstává zachována s prodloužením dvou náhradních linek:
Linky náhradní dopravy X-16 a X-19:

… - Mezi hřbitovy – Želivského – Olšanské hřbitovy

Autobusy X-16 a X-19 jezdí až k Olšanským hřbitovům

Cestujícím chybí informace o přestupu z hlášení ve vozech. Obvyklá hlášení jsou pouze doplněna informacemi od řidičů, která se různí:
(linka 30, zastávka Národní třída směr Olšanské hřbitovy) „Upozorňujeme cestující, že dále pokračujeme přes  I.P.Pavlovu a Náměstí Míru na Floru, kde je konečná
(linka 19, zastávka Hlavní nádraží směr Kotlářka) „Upozornění pro cestující. Linka je z důvodu výluky vedena odklonem vpravo přes zastávky Masarykovo nádraží, Strossmayerovo náměstí, Čechův most a Malostranská do zastávky Újezd a dále po své trase beze změny na konečnou zastávku Kotlářka.


Linka 39 skutečně měla výstupní zastávku na Floře...

Opět se objevila diskutovaná neexistence a nesmyslné zrušení tramvajových tratí v centru města. Tramvajová trať ve spodní části Václavského náměstí by ale nyní byla zbytečná, přestavba Náměstí Republiky by totiž i tuhle trať vyřadila z provozu.

Trojka na Strossmayerově náměstí

Situace téměř po týdnu

Dopravní situace se ani po týdnu nemění. Výluka byla z původních 4 až 5 dnů prodloužena na více jak týden, nicméně to cestující nepřijímají. Již v pondělí byl v některých tramvajových soupravách přehrán software, takže řidiči sami zmatení se změny dopravní situace již nemusí vyhlašovat zastávky.

Devatenáctka mezi Strossmayerovým náměstím a Vltavskou

Linkové vedení se nijak nezměnilo, kromě (podle pozorování) opětovného zkrácení linek náhradní autobusové dopravy X-16 a X-19 do zastávky Želivského. Přestupní vazba mezi linkami NAD a zvláštních tramvají tím padla.


Aktualizováno: 24.12.2008
© Filip Vlček