Dopravní podnik hlavního města Prahy, akciová společnost
listopad 2008 - Výluka tramvají v Podolí a zavedení náhradní lodní dopravy

T0měř třicet let po poslední kompletní rekonstrukci tramvajové tratě ve vyšehradském tunelu bylo nutné přistoupit k další opravě. Tato trať je jednou z posledních, která za tak dlouho dobu neprošla žádnou velkou rekonstrukcí, a tak po několikerém odložení akce město i Dopravní podnik k uzavření tunelu přistoupily.



Od zahájení nočního provozu dne 3. listopadu plánovaně do ukončení denního provozu dne 30. listopadu 2008 došlo k přerušení tramvajového provozu v úseku Výtoň - Podolská vodárna. Z toho důvodu došlo k zavedení následujících opravních opatření.



Změny tramvajových linek:
3: Lehovec - ... - Výtoň - Albertov - Botanická zahrada - Karlovo náměstí - a dále jako linka číslo 16 směr Spojovací
16:
Spojovací - ... - Moráň - Botanická zahrada - Albertov - Vytoň - a dále jako linka číslo 3 směr Lehovec
17:
Sídliště Ďáblice - ... - Výtoň - Albertov - Ostrčilovo náměstí - Svatoplukova - Divadlo na Fidlovačce - Náměstí Bratří Synků - Nuselská radnice - Palouček - Pražského povstání - Na Veselí - Vozovna Pankrác
21:
Sídliště Modřany - ... - Podolská vodárna - Podolská vodárna - Podolská vodárna - ... - Levského

Noční linka číslo 52 byle vedena ve shodné odklonové trase, jako linka číslo 17.



Změny autobusových linek:
150: Na linku jsou nasazena kloubové autobusy
253: Na lince jsou v ranní špičce zavedeny posilové spoje vedené jednosměrně v trase Poliklinika Modřany - Smíchovské nádraží



Po dobu výluky se zřídila náhradní autobusová linka číslo 728 v trase Dvorce - Ryšánka - Poliklinika Budějovická, respektive Budějovická - Krčská - Dvorce, v prokladu s pravidelnou autobusovou linkou číslo 124.



Náhradní dopravu nově kromě autobusu zajistil také zvláštní dopravní prostředek - a sice lodě.



Stěžejní ale byla linka X-17. Autobus náhradní dopravy takto označený jezdil v trase Podolská vodárna - Doliny - Klikovka - Pražského povstání a využíval dočasně zřízených vyhrazených pruhů v ulici, kterou běžně projíždí jen linka číslo 148. Navíc v době výpadku lodní dopravy se tato linka ještě více posilovala na průměrný interval dvě minuty.



V trase Výtoň - Podolská vodárna a zpět byla pouze v době od 6:00 do 22:00 zavedena náhradní lodní doprava označená jako X-21. Jen několikrát se stalo, že loď kvůli zhoršeným povětrnostním podmínkám nejela a lidé tak museli přesedlat na linku X-17.



Provizorní depo pankráckých a vokovických tramvají bylo v prostoru smyčky Nádraží Braník.















Všechny fotky byly pořízeny 27. listopadu 2008 v odpoledních hodinách. Lze si to ověřit také díky nehodě, která se ten den stala. Tramvaj linky číslo 21 při výjezdy ze smyčky do prostoru nástupní zastávky zavadila o odstavený nákladní automobil, což zapříčinilo zhruba čtvrthodinový výpadek tramvajové dopravy z Podolí.























Mnoho Pražanů bralo cestu náhradní lodní dopravou jako příjemné zpestření cesty do práce či naopak. Možná i z toho důvodu, že v podpalubí bylo zajištěno občerstvení, ve vlacích známých jako "forma minibaru".







D9ky rychlosti stavební firmy se však výluku podařilo o několik dní zkrátit, což většina Pražanů uvítala.







Po dobu výluky byly linky číslo 3 a 16 vedeny interně jako jedna linka, změna linky na Výtoni se však nepovažovala za přestup.







Vzhledem k přijatým dopravním opatřením se nakonec podařilo veškeré možné dopravní komplikace eliminovat na minimum.





Kvůli zvláštnímu opatření na náhradní lodní dopravě bylo nutné dohlásit některé zvukové frekvence. Poslechněte si je tady:

-->
Linka je z důvodu výluky v úseku Výtoň - Podolská vodárna ze zastávky Výtoň přes zastávku Botanická zahrada do zastávky Karlovo náměstí, a dále po trase linky číslo 16. V úseku Výtoň - Podolská vodárna v době od šesti do dvaadvaceti hodin je zavedena náhradní lodní doprava X21. V úseku Pražského povstání - Podolská vodárna je zavedena náhradní autobusová doprava linka číslo X17. DO zastávky Pražského povstání využijte linku číslo 17.

--> V úseku Výtoň - Podolská vodárna v době od šesti do dvaadvaceti hodin je zavedena náhradní lodní doprava X21.


Aktualizováno: 24.12.2008
© Filip Vlček 2005 - 2009