Dopravní podnik města Ústí nad Labem, a. s.
23. března 2006

Únava materiálu stála za příčinou přerušení trolejbusového provozu ve čtvrteční ranní špičce a dopoledním sedle. K přetržení trolejového vedení došlo již okolo 5:00, přesto zahájil dopravní podnik opravu až v dopoledních hodinách. Zejména během opravy se linkové vedení přizpůsobilo aktuálním možnostem a polovina města zůstala bez trolejbusů.

Trolejbus ev.č. 550 na lince číslo 52 stojí pod přetrženým trolejovým vedením

Od 5:00 do cca 9:00 tak probíhal i přes závadu trolejbusový provoz bez problémů. Podle neověřených informací trolejbusy na Důlce jezdily přes smyčku Uhlozbyt, aby je nebylo nutné nahrazovat úplně, provoz na Krásné Březno a Neštěmice nebyl omezen.

Trolejbusová linka číslo 60 končila celé dopoledne v zastávce Divadlo

Na Mírovém náměstí byly na zastávky vyvěšeny informace o zkrácení některých linek

Již téměř od ranního provozu byly linky číslo 60 a 62 zkráceny tak, aby nezajížděly do smyčky Uhlozbyt. Jejich trasa tak z Mírové, respektive od Globusu, končila u Divadla, bez náhradní dopravy. Na Mírové náměstí jezdily autobusy ostatních linek. O změně trasy na Mírovém náměstí informovali i dva přepravní kontroloři.

Linka číslo 62 v dočasné výstupní zastávce Divadlo

Od 9:30 do 10:45 pak byl přerušen trolejbusový provoz na tratích do Dobětic a do Krásného Března, protože technici úsek odpojili od elektřiny. Trolejbusy linek číslo 51 (z Mírové), 52 (z Klíše lázně), 53 (z Mírové), 54 (ze Všebořic), 55 (ze Severní Terasy) a 56 (ze Všebořic) končily jízdu v zastávce Divadlo, odkud pokračovaly manipulačně bez cestujících do Starých Předlic a Globusu. Odtud se vracely k Divadlu, kde vyčkávaly na čas odjezdu. Linka číslo 57 (ze Starých Předlic) jezdila obracet na Klíši.

Některé linky byly odkloněny na náhradní konečné

Linka číslo 54 předjíždí linku číslo 60, má jet dříve

Trolejbus na lince číslo 51 najíždí od Předlic do dočasné nástupní zastávky Divadlo

Náhradní autobusy (převážně standardní Citybusy, zřídka Karosy a kloubové vozy) jezdily v trasách Divadlo - Mírové náměstí - Dobětice (53, 54), Divadlo - Mírové náměstí - Mírová - Severní Terasa (52), Divadlo - Mírové náměstí - Žežická (55), Divadlo - Mírové náměstí - Pod Vyhlídkou (56), Divadlo - Mírové náměstí - Skalka (51) a Divadlo - Mírové náměstí - Mojžíř (57). U Divadla byla výstupní zastávka v dočasné nástupní trolejbusové zastávce ve směru k Hraničáři, nástupní byla v úseku mezi Hraničářem a Divadlem, některé vozy končily přímo u budovy divadla.

Odstavený trolejbus na lince číslo 57 a projíždějící autobus náhradní dopravy na lince číslo 52

Od 10:45 pak docházelo k postupné stabilizaci provozu a návrat trolejbusů na svůj jízdní řád.

Autobus náhradní dopravy vyjíždí od Divadla na sídliště Pod Vyhlídkou, dispečerský vůz stojí mimo obvyklé stanoviště

Trolejbus na lince číslo 56 příjíždí od Předlic a najíždí si na svůj jízdní řád, je jedním z posledních

Kapacitní problémy dopravní podnik nezaznamenal, naopak. Některé vozy jezdily poloprázdné a jejich kapacitu by bylo možné využít k pokrytí na jinou linku. V přestupních zastávkách byly zajištěny přestupy ve formě trolejbus > autobus náhradní dopravy a naopak, bez jakékoli časové prodlevy.

Kloubový autobus přijel na lince číslo 57 k Divadlu a přejíždí na odstavnou plochu jako linka číslo 11, ze které byl stažen

Zajímavostí je organizace náhradní dopravy. Aby nebylo nutné nahrazovat linky číslo 58 a 59, byla přijata taková opatření, aby provoz byl omezen minimálně. Dopad této mimořádné výluky na cestující byl minimální a náhradní doprava tentokrát skutečně stačila. Alespoň já mám takové poznatky...


Aktualizováno: 24.12.2008
© Filip Vlček 2005 - 2009