Dopravní podnik města Ústí nad Labem, a. s.
Kolize chodkyně s trolejbusem

Ve středu 31. ledna 2007 došlo okolo 13:30 na křižovatce ulic Masarykova a Pařížská ke kolizi chodkyně s trolejbusem vypraveným na linku číslo 51 (vůz 539). Podle očitých svědků vešla chodkyně na značený přechod pro chodce z řidičovy levé strany a tudíž měl dostatek času ji vidět a vůz zabrzdit.Řidič však podle cestujících ve voze zareagoval až v době, kdy došlo k nárazu. Vůz okamžitě zabrzdil, ale ani to nestačilo zmírnit následky úrazu chodkyně. Ta totiž byla převezena do Masarykovy nemocnice v bezvědomí. Jak k večeru potvrdil mluvčí nemocnice Karel Krois, žena byla celé odpoledne a ještě v 18:00 v rukách chirurgů. "Utrpěla vážná poranění hlavy a hrudníku," uvedl Karel Krois.Nehoda a následné vyšetřování zkomplikovalo v odpolední špičce cestování stovkám lidí. Zhruba na 20 minut se dokonce zastavila doprava ve směru z Mírového náměstí k Hraničáři, k žádným odklonům podle dispečinku MHD nedošlo. Následně se podařilo částečně zprůjezdnit díky řízení dopravy policistů střídavě oba pruhy. Zpoždění na některých linkách dosahovalo až 30 minut.

Jak vedení městského dopravního podniku (viz výše uvedená fotografie s Františkem Ryšlavým, dopravním ředitelem DP), tak samotní řidiči jsou kolizí zdrceni. Někteří vyjadřují lítost, jiní zase hovoří o nezkušeních nováčcích. Podle řidičů muž, který řídil trolejbus na lince číslo 51 a srazil chodkyni, patřil mezi ty, kteří u podniku pracují již přes půl roku.

Fotografie byly pořízeny nepatrnou chvíli po odvozu těžce zraněné chodkyně v bezvědomí. Nicméně i tak vystihují atmosféru, jaká na místě v době kolize a následného omezení provozu MHD panovala. Z etických důvodů nezveřejňuji fotografie, na kterých je řidič vozu. Ten dostal dovolenou na zotavenou, jeho další osud je nejasný.


Aktualizováno: 24.12.2008
© Filip Vlček 2005 - 2009