http://vlcoun.tovara.cz
Nápověda, návod k použití, jak kdo chcete... :-)

Vážení návštěvníci,
vzhledem k drobným vzhledovým a výrazným interním změnám, ke kterým došlo se spuštěním provozu ve středu 24. prosince, si Vás dovoluji informovat o několika pravidlech, která jsou při aktualizacích dodržována. Pokusil jsem se přehledně rozdělit několik zásadních pravidel a dotazů. Pokud Vám na mysli vyvstanou další dotazy, hoďte mi e-mailíka, já Vám brzy odpovím.

         Pravidla na webu:

Dotaz: Jak se dozvím, že došlo k aktualizaci?
Odpověď:
O jakékoli aktualizaci informuji webové čtenáře na stránce o Aktualizacích v levém menu. Na této stránce se objevují i sebemenší aktualizační zákroky, které jsem na webu provedl. Dočtete se tam také o téhle stránce. :-) Co se týče větších aktualizací spočívající v doplnění většího množství fotek a dalších souborů, zjistíte to podle nového úvodníčku. Ten se budu snažit obměňovat každý týden až čtrnáct dní, na základě mých časových, pracovních, zdravotních a jiných dispozic.

Dotaz: Našel jsem jak v této, tak i v předchozí verzi takzvaný vstup pro hosty. Jak se tam dostanu?
Odpověď:
Vlčounovy stránky nově umožňují přístup do tří databází, které jsou zaheslovány, a tudíž se do nich nedostane jen tak někdo. První sekce je e-mailový server těchto stránek, do kterých se dostane jen správce webu (Filip Vlček) a poskytovatel serveru (tovara.cz). Druhou sekcí je sekce "redaktorská", do které mají (či budou mít) přístup jen redaktoři redakce Ústeckého deníku. Obsahuje totiž data týkající se obcí na Ústecku, jako jsou e-mailové adresy, mobilní telefony na starosty obcí a další informace, které značně zjednoduší práci redaktorů. Poslední části je obecně nazvaná sekce pro hosty. Ta bude určena pro ty, kterým potřebuji něco ukázat, poskytnou a podobně. Pokud tedy nedostanete samovolně od webmastera těchto stránek uživatelské jméno a heslo, do těchto sekcí nemáte důvod vstupovat, nemá ani cenu si ho vyžádat u webmastera. V opačném případě je heslo určeno jen a výhradně tomu, komu bylo zasláno a při zneužití třetí osobou bude přístup do uvedené sekce trvale zamítnut.

Dotaz: Komunikační centrum mě lákalo už dřív, ale nikdy přesně nevím, co kam psát...
Odpověď: Komunikační centrum vzniklo před rokem, jako takový malý Vánoční dárek. Od té doby byl značně upraven do dnešní podoby. Obsahoval Návštěvní knihu, box pro krátké zprávy a místnost pro chat, která byla ale v prosinci 2008 pro nevyužívanost zrušena. Do Komunikačního centra se dostanete pomocí levého menu stiskem tlačítka "Komunikační centrum". Návštěvní kniha, na kterou se navíc nově dostanete také z úvodní stránky, je určena pro postřehy k provozu webu od vás čtenářů, a ode mě jakožto od webmastera pro informování o dočasných výpadcích či plánovných novinkách. Co se Shoutboardu týče, tak tam je to, myslím, jasné: aktuálky z provozu MHD v Ústí, Praze a dalších jsou očekávány právě tam. I na Shoutboard se dostanete jediným kliknutím z úvodní stránky.

         Dotazy na web:

Dotaz: Jaké jsou novinky na webu?
Odpověď:
Nevím, zda jde o novinku, ale málokdo věděl, že pokud jste si klikli na rozbalení nabídky Pražská doprava nebo Ústecká doprava, že i to horní tlačítko v rozbalené nabídce bylo aktivní. Odkazovalo na základní stránku o pražské a ústecké dopravě. Nicméně ty stránky byly málokdy aktualizované, a tudíž nebylo nutné na ně koukat. Teď už jsou i lépe graficky zpracované, tak doufám, že i na ty nebudete zapomínat. Navíc na ně nově vede odkaz z úvodní stránky. Co se dalších novinek týče, tak samozřejmě grafika, ale jen drobné úpravy. Nic velkého, a ani nic velkého nechystám. Většina, leč mnohem jednodušších, redakčních systémů totiž nedovede zachovat stejnou strukturu a grafiku webu, a tudíž je přechod na novou verzi zatím ve hvězdách.

Dotaz: Všiml jsem si, že v nových sloupcích napravo je vždy fotografie. Bude se obměňovat?
Odpověď:
Ano, nové prvky webu jsou založeny právě na fotografiích. To je jeden z bodů, jak webové stránky dál oživovat a tím vlastně přilákat další a další čtenáře. Nicméně fotografie se budou obměňovat pravidelně jen s novým úvodníkem na titulní úvodní stránce. Na stránkách DP Praha a DP Ústí nad Labem to zas tak pravidelné nebude. Nicméně i zde se budu pokoušet u vybraných fotografií několikrát fotku obměňovat (třeba fotka u Muzejní noci tu zůstane stejná, nebude-li nějaká lepší :-) do dalšího ročníku této zdařilé akce).

Dotaz: Nepřipravuje se osamostatnění webu? 
Odpověď:
V žádném případě nic takového není v horizontu několika následujících let plánováno. Se současným poskytovatelem prostoru jsem se vždycky dohodl na podmínkách, které jsou přijatelné pro obě strany, tudíž nevidím jediný sebemenší důvod něco měnit.

Dotaz: Nepřipravujete změnu barev webu? Kombinace dvou zelených s černým textem je příjemná. 
Odpověď:
Zelená barva mě uklidňuje. A pevně věřím, že tak funguje na mé čtenáře. Rozhodně změnu tohoto rázu nepřipravuji.

Dotaz: Najde někde seznam všech článků, které jsou součástí Vlčounova webu?
Odpověď:
Nově zpracováváme něco jako mapu serveru, ale v přehlednější verzi. Dostanete se na ní skrze nabídku "Nejnovější články" na úvodní stránce v pravém menu. Je vždy zobrazena pětice těch skutečně nejnovějších, přičemž na ostatní se dostanete skrze text "...více článků zde". Když jsem to začal zpracovávat, nenapadlo by mě, že za čtyři roky existence webových stránek o MHD vznikne tolik článků, jako jich v současnosti je. Počet stránek a tudíž i článků navíc významně posílily také informace a fotogalerie z dovolených a dalších výletů. I takovéhle články tam najdete.

Máte nějaký další dotaz k chodu webu? Napište mi, kontakt na mě si můžete najít tady.


Aktualizováno: 22.12.2008
© Filip Vlček 2005 - 2009